Dopravní podnik Ostrava, a.s.

dpo 1Výstavba ústředních dílen Dopravního podniku Ostrava byla situována na katastr Martinova do zóny lehkého průmyslu.
Investiční akce v hodnotě stošestí miliónu korun zahrnovala stavbu centrálního objektu údržby tramvají, objekty údržby tratí rozvodných sítí a měníren, centrální sklady, čerpací stanice pohonných hmot, závodní kuchyni s jídelnou, administrativní budovu, kolejiště a komunikace v areálu a vlečku do stanice ČD Ostrava-Třebovice. Výstavba dílen začala v roce 1965 po provedení terénních úprav v dané lokalitě v roce 1964.

Celý areál byl předán do užívání 3. listopadu 1969. První tramvaj T2 č. 617 byla do dílen dopravena již 7. května 1969. Do areálu byly postupně přemisťovány provozy z nejrůznějších míst Ostravy, které již nevyhovovaly.

V centrálním objektu údržby tramvají se kromě středních, velkých a generálních oprav provádějí i rekonstrukce a modernizace tramvají. V areálu se provádějí i technicko-bezpečnostní zkoušky tramvají. Část kapacity dílen bylo využito pro opravy tramvají pro jiné dopravní podniky v republice.

Součástí ústředních dílen a skladu na martinovském katastru byla i stavba dvou a půl kilometrové dvoukolejné tratě, odbočující z tratě Svinov-Poruba po Martinovské ulici, končící před areálem dílen.Tato trať byla původně navržena jako technologická spojovací kolej. Záměr byl změněn a byla vybudována regulérní dvojkolejná trať, která byla předána k užíváni 15. června 1969 (linka č. 4).

K 1. srpnu 1970 byla trať prodloužena o 802 m od Dílen DP až k Potravinářským závodům Martinov, kde byla vybudována smyčka.

Během existence bylo v Dílnách DP v Martinově vyrobeno víceúčelové univerzální vozidlo označené ,,Vozidlo RSP". Protože původně to byl rotační sněhový pluh. Vozidlo bylo zdokonalované a v osmdesátých letech se stalo univerzálním víceúčelovým vozidlem, s označením ,,RSP 3". Do provozu bylo zařazeno v roce 1992. Na jaře 2001byl v dílnách vyroben brus, který bylo možno umístit na vozidlo RSP 3 a tím byl realizován brousící vůz, kterým se v roce 2001podařilo vybrousit 7,3 km tratě. Vozidlo RSP 3 se stalo univerzálním vozidlem s celoročním využitím.

22. března 2001 vznikla akciová společnost DPO-INEKON, která do obchodního rejstříků Krajského soudu v Ostravě byla zapsána 25. července 2001. Společnost byla založena za účelem výroby nízkopodlažních tramvají.

30. července 2001 byla zahájena výroba jednotlivých dílů a jednotlivých sestav, určených pro dva prototypy nízkopodlažních tramvají, s pracovním názvem INEKON 2001. S montáží prototypů se začalo v listopadu 2001 a v březnu 2002 byla montáž ukončená. Počátkem roku 2003 byly v Martinově vyrobeny další dvě nízkopodlažní tramvaje, zkoušené v Ostravě a Brně. Tyto soupravy byly vybaveny kamerovými systémy proti vandalům.

Původně se v Martinově mělo vyrobit deset těchto nízkopodlažních tramvají a nový závod měl zaměstnat 250 pracovníků. Za dobu své existence DPO-INEKON zaměstnával jen 25 pracovníků a vyrobil celkem šest nízkopodlažních tramvají, které jezdí v Ostravě.

Modernizace tramvají v Dílnách DP v Martinově neskončila. 6. dubna 2005 vyjel z martinovských dílen nový typ tramvaje, nesoucí označení VARIO LF, jež vznikl přestavbou tramvaje T3. Je to nízkopodlažní tramvaj, umožňující pohodlné nastupování invalidům, seniorům a ženám s kočárky. V první polovině roku 2005 se začaly v martinovských dílnách DP vyrábět tramvaje zn. INEKON TRIO, pro hlavní město USA Washington a pro americké město Portland. Byly také dokončeny tři modernizované tramvaje pro Liberec.

Dílny DPO v Martinově omezilo prováděných údržeb tramvají za cenu mírného prodloužení pobytu opravovaných tramvají v dílnách. Tím se vytvořily podmínky, že se z dílen stal skoro výrobní závod. Počet nízkopodlažních tramvají vyrobených v Martinově se postupně zvětšoval. Rozjela se výroba tramvají TRIO. 23. srpna 2006 byla z areálu dílen DPO vypravená první ze tří nízkopodlažních tramvají TRIO 12 a to tramvaj INEKON 01-TRIO (druhá byla vypravena 24. srpna 2006 a třetí v říjnu 2006). Další tři tramvaje typu TRIO 12 byly odeslány do Washingtonu a Portlandu. Od počátku prosince 2006 začala v Ostravě jezdit tramvaj VARIO LF3, která byla vyrobena v Martinově. U cestujících vzbuzuje údiv svou úctyhodnou délkou, která se blíží třem za sebou jdoucím tramvajím. Je to nejdelší tramvaj vyrobena v Martinově.