Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Mezinárodní den dobrovolníků

Poslední změna: Pondělí 04.12.2017 11:23

svátek připomínaný vždy 5. prosince. Slaví se od roku 1985, kdy jej vyhlásila Organizace spojených národů (OSN). Prvně se slavil až roku 1986. Svátek slouží k připomenutí důležitosti dobrovolnické práce pro společnost.

DĚLAJÍ DOBRO A CÍTÍ SE VOLNĚ

Dobrovolníci. Lidé, kteří v pomoci druhým nacházejí nejen námahu, ale především pocit uspokojení a radosti ze zdánlivě obyčejných situací. Často nejsou vidět, jsou skromní, a přesto dělají velké věci. Tiše, pokorně a mnozí z nich dlouhodobě.  Právě těmto lidem je určen 5. prosinec - Mezinárodní den dobrovolníků. Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava koordinovalo v roce 2017 téměř 400 dobrovolníků, kteří věnovali svůj čas potřebným, a to bez nároku na odměnu.

Stovky opuštěných a nemocných seniorů, dětí a osob s postižením v Ostravě a okolí mělo v průběhu roku možnost setkávat se s dobrovolníky ADRA. Díky jejich přítomnosti mnohdy zapomněli na svá trápení a bolesti a na kratší či delší dobu z jejich životů zmizel pocit samoty a beznaděje.

Jak se ze smutné a tiché seniorky stane usměvavá stařenka těšící se na nové zážitky? Jednoduše. Dostane svého dobrovolníka. Člověka, který za ní jednou týdně přichází na návštěvu, povídá si s ní, zajímá ho jak se má, vezme ji na procházku do okolí.

 Jak se stane, že děti nechtějí z nemocnice domů? Jednoduše. Tráví čas mezi vyšetřeními a zákroky s dobrovolníky. Společně si hrají, čtou, tvoří a je jim veselo.

Takovéto zázraky umí dobrovolníci na počkání. To je dobrá zpráva. A ještě lepší zpráva je, že dobrovolníkem může být prakticky každý. Každý z nás může kouskem svého času pomoci lidem ve svém nejbližším okolí. Každý, kdo se rozhodne, může být „dobrý“ a zároveň „volný“.  Že se dobrovolnická činnost vyplatí, potvrzuje dlouholetá dobrovolnice paní Jana: „Dobrovolník nejen, že strašně moc dává – emoce, zkušenosti a něco málo času, ale také strašně moc dostává. Získává pocit naplnění a smysluplně stráveného času.“

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava stále nabízí volná místa pro zájemce o dobrovolnictví. Lidé se mohou přijít přihlásit k pomoci kteroukoli první středu v měsíci mezi jednou a pátou hodinou odpolední na adrese Jiráskovo náměstí 4, kde se dozvědí více. Letos tedy naposledy 6. 12.2017 a pak v příštím roce hned 3. 1.2018.

Více informací: Zuzana Kuperová: zuzana.kuperova@adra.cz; mobil: 605 784 584 nebo: https://www.adra.cz/dobrovolnictvi/ostrava

 

 

 

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Martinov
Martinovská 3154/23
723 00 Ostrava-Martinov


Úřední hodiny »