Adolf Musálek

Adolf Musálek - letec

Adolf MusálekAdolf Musálek se narodil 3. října 1916 v dělnické rodině ve Svinově. Vyučil se automechanikem. Pak byl na vlastní žádost přijat do Vojenské letecké školy v Prostějově, kde nastoupil 1. října 1935. Po absolvování školy byl přidělen k osmé československé letce ve Vyškově jako letec.

Půl roku po Mnichovském diktátu, po kapitulaci Dolfík, jak mu říkali, řeší zásadní životní otázku - zůstat v okupované zemi nebo raději odejít do zahraničí a tam bojovat za osvobození republiky. Jako většina uvažujících volil odchod do emigrace.
Se svými známými letci a důstojníky přešel tajně v Suché na Těšínsku hranice Polska. S vojenským transportem se mu podařilo dostat se do Francie.

Po pádu Francie, 22. června 1940 odletěl do Anglie. Po dokončení přeškolovacího výcviku byl v září 1940 přidělen k Československé bombardovací peruti.

V Anglii nalétal 53 bombardovacích letů. Peruť však nevykazovala jen samá vítězství.Znak

29. srpna 1943 vzlétl Adolf Musálek se svým strojem, netušíc, že je to jeho poslední let. Toho dne se stal objetí letecké havárie. Jeho letoun se z neznámých důvodů zřítil krátce po startu. V troskách letadla zahynula celá posádka.

Za svou neohroženou statečnost byl prezidentem republiky Eduardem Benešem třikrát vyznamenán ,,Československým válečným křížem" a Československou medaili ,,Za chrabrost".

Prvního září 1943 byl letec, martinovský občan rotmistr Adolf Musálek pohřben na vojenském hřbitově v Brookwoodu u Londýna.

U příležitosti oslav 28. října 1997, byly u Památníku odboje v Husově sadu v Ostravě, předány urny s prstí hrobů těch, kteří se nevrátili zpět do vlasti. Mezi nimi byla i urna rotmistra Adolfa Musálka.