Nezodpovědné chování může být důvodem k vloupání!

7/6 2024

Na kriminalitě se nejvíce podílí majetková trestná činnost, především případy vloupáním. Ne jinak tomu bylo v Ostravě, kdy policisté od poloviny dubna pátrali po pachateli, který se vloupal do zaparkovaných vozidel. Pachatel neřešil denní dobu, do aut se vloupal nejen večer, ale také přes den a neměl tuto činnost zvlášť promyšlenou. Fakt, že takto činil, bylo mimo jiné zapříčiněno ponecháním věcí ve vozidlech, které pro něj byly lákadlem. 

Nezodpovědné chování může být důvodem k vloupání!

Majitelé aut ve všech 16ti případech de facto svou nezodpovědnosti vytvořili podmínky k vloupání.  Více informací k případu naleznete zde: Fantom vloupání do aut byl zadržen. Poškození tomu šli naproti - Policie České republiky.

 

Vloupání do vozidel trvá jen několik vteřin. Zloději se do nich dostávají většinou násilím. S pomocí různých předmětů rozbíjí okénka nebo poškodí zámky dveří.

Stoprocentní ochrana automobilu před vloupáním neexistuje, lze však pravděpodobnost odcizení věcí z vozů snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a nenechávat v něm žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku, jednoduše mít kabinu vozidla prázdnou. Nebuďte lhostejní vůči problémům jiných. V případě, že vidíte osobu, která se pohybuje kolem zaparkovaných aut nebo se do nich vloupá, okamžitě volejte linku 158.

 

 

Několik preventivních rad, jak nedat pachatelům šanci:

  • nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci (navigace, mobilní telefony, kamery, mince, oblečení aj..
  • věnujte pozornost zabezpečení aut
  • pokud ve voze zabezpečovací zařízení máte, používejte jej
  • kontrolujte při odchodu, zda jsou dveře skutečně uzamčené (existují rušičky)
  • přemýšlejte, kde parkujete, odlehlá či tmavá místa zlodějům nahrávají

 

 

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, oddělení prevence