OSTRAVA ZŘIZUJE SBĚRNÉ MÍSTO PRO SHROMÁŽDĚNÍ MATERIÁLNÍ POMOCI UKRAJINĚ
Město Ostrava zřizuje sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Svůj provoz zahájí sběrné místo v neděli 27. února v 8 hodin ráno a otevřeno pak bude až do odvolání sedm dní v týdnu, vždy od 8 do 20 hodin.
Místo bude zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00, kontaktní telefon 601 297 496.
„To, co se děje na Ukrajině, jsme odsoudili od prvních okamžiků. Zločiny proti lidskosti tolerovat nelze. První symbolickou pomoc Ukrajině jsme vyjádřili už v pondělí, od čtvrtečního útoku řešíme formu a rozsah další pomoci. Všichni věříme, že Ukrajinci situaci zvládnou a svou zemi ubrání. Válka nicméně dopadá nejvíce na ty nezranitelnější, civilní obyvatelstvo. Aktuálně pomůžeme otevřením sběrného místa, abychom shromáždili věci pro potřebné a zajistili jejich předání tam, kde je to zapotřebí. Jde o jeden z kroků, které činíme, jsme samozřejmě připraveni pomoci i dalšími způsoby,“ říká primátor Tomáš Macura.
Žádáme ty, kdož jsou ochotni pomoci, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech ke kýžené i efektivní pomoci. Pomoc však bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Tato pomoc bude směřována zejména k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí a mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout. Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba. Děkujeme.
Příkladem lze uvést některé věci, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají:
- komunikační prostředky – mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky
- prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)
- balenou vodu
- kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti
- hračky pro děti
- trvanlivé potraviny
- deky, přikrývky atd.