Hasičská zbrojnice
Hasičská zbrojnice patří k objektům, které v našem městském obvodě nelze přehlédnout. Z kroniky Sboru dobrovolných hasičů se dozvídáme:
Po zakoupení ruční stříkačky v roce 1896 za 1 760 zlatých od firmy Smejkal a zakoupení patřičné výzbroje a výstroje, obecní zastupitelstvo rozhodlo o zapůjčení obecní kočárovny místním hasičům pro uskladnění požární techniky. Kočárovna sloužila jako první provizorní zbrojnice v obci. Po čase se sbor rozrostl, přibylo výzbroje a výstroje a stará obecní kočárovna již nestačila.
Obecní zastupitelstvo rozhodlo postavit v obci hasičské skladiště. Skladiště bylo postaveno v horní části obce, na místě vyhořelého objektu patřícího Antonínu Kuchařovi č. 26.
Zub času a druhá světová válka se podepsali i na tomto objektu, který sloužil skoro půl století. Skladiště zchátralo natolik, že musela být zlikvidována věž na sušení hadic, aby neohrozila sousední domy, po případě kolem jdoucí občany.
Postavení hasičské zbrojnice v obci se po druhé světové válce stalo velmi aktuální záležitostí. Vlastní výstavbě předcházela řada jednání na různých úrovních. Teprve až po deseti letech po osvobození obce svitla naděje úspěšného jednání o výstavbě nové zbrojnice. Velkou zásluhu na protržení počátečních nezdarů měli předseda MNV Antonín Vraník a tajemník MNV Adolf Habrnal.
Za zhotovení plánu projektant požadoval 18 000 Kčs. MěNV v Ostravě na zhotovení plánu a zakoupení pozemku uvolnil 12 000 Kčs.
Pro nedostatek potřebného místa pro výstavbu zbrojnice v horní části obce uskutečnila se výstavba na bývalém pozemku pana Závodského. Povolení na výstavbu a vykoupení pozemků zajistil MNV.
Stavba hasičské zbrojnice byla zahájena v prosinci 1956 vykopáním vápenky a zahašením potřebného vápna pro stavbu. Brzo z jara 1957 se započalo se stavbou vlastního objektu. Pomáhali všichni. Vedle členů sboru i místní obyvatelé. Rolníci s vozy a koňskými potahy zajišťovali odvoz hlíny a přiváželi kamení od řeky Opavy na základy budovy. Všichni pracovali zdarma.
Do dvou let byla hasičská zbrojnice postavena. Stavbu postavili ze stavebního učiliště z Mariánských Hor, tesařské práce provedli tesaři z Děhylova ( Josef Platek a Adolf Choleva), zámečnické a svářečské práce provedli Teofil Reder, František Kowalski a Oldřich Hrubý. Veřejný požární útvar z Ostravy svými vozidly zajišťoval svoz stavebního materiálu. Stolařské práce provedl místní stolař Karel Holuša, který zhotovil vrata okna a dveře.
Výstavba hasičské zbrojnice byla ukončena 15. července 1959. Slavnostní otevření zbrojnice proběhlo v neděli 23. srpna 1959 s celodenním programem.
Od devadesátých let minulého století prošla budova hasičské zbrojnice i jejího okolí několika opravami. Byla to zejména výměna oken, rekonstrukce toalet a opravy chodníků a prostoru před vraty.